Üye Girişi Yeni Üye Kaydı

Ahmetler’de Bir Yemen Hatırası

Admin 03 Mayıs 2021 Köyden 120 -A+
Ahmetler’de Bir Yemen Hatırası
Ahmetler’de Bir Yemen Hatırası

Ahmetler’de Yemen Hatırası

Yusuf'un şehitlik parasıyla yapılan yol…

 

Atalarımız sadece Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya da savaşmamış; daha gerilerde atalarımız Yemen çöllerinde de can vermişler. O zaman Osmanlının düzeni öyleymiş, Anadolu’nun Mehmetçikleri Arap çöllerinde de savaşmış. Yemen’e gidip de dönemeyenler için söylenen türküleri, yakılan ağıtları hepimiz biliyoruz:

“Adı Yemendir, gülü çemendir

Giden gelmiyor, acep nedendir”

İşte o yıllarda Ahmetler’den de Yemen’e gidip dönmeyenlerin hikayesi anlatılır.

Köyün köklü ailelerden birinin başı Hacı Mustafa’dır. Yıllar önce muhtarlık da yaptığı bilinen Hacı Mustafa Delibaş El sülalesinin babası sayılıyor.

İşte Hacı Mustafa’nın oğlu olan Molla Yusuf da Yemen’e gidip dönmeyenlerden biridir. Çıtırak Hatice’yle evli olan Yusuf, Yemen’den geriye dönmeyince iki kızı (Anağız ve Yirik kız) yetim kalır. Devlet, Molla Yusuf için ailesine devletten şehitlik parası gönderir.

O sıralarda köyün muhtarı Yuısuf’un babası Hacı Mustafa’dır. Hacı Mustafa oğlunun şehitlik parasına dokunmaz. Köye hatıra kalacak bir yol yapmaya karar verilir ve o parayla, Taşharmandaki eski köy yerinden bugünkü köye çıkan ve Köyiçi adı verilen Darboğazdaki kademe yolu yapılır. Adeta İpekyolunu andıran o taş döşeme yol, bugün de olduğu gibi durmaktadır.

Köyün sosyal tarihine küçük bir not düşmek için geçmişteki insanların hatıralarına saygıyla ve minnetle…


02.05.2021/ Mustafa Koç, Ahmetler

Yorumlar